Amnezi

Amnezi orijinal hali amnesia olan bellek yitimi, hafıza kaybı anlamlarına gelen bir tıp terimidir. Amnezi bir çeşit sınırlı hafıza kaybına yol açar. Amnetik Sendroma sahip olan kişiler bilinenin aksine hayatındaki her şeyi unutup, kimlikleriyle ilgili problemler yaşamazlar. Kendilerinin kim olduğunun ve yaşamlarının farkındadırlar.

Amnezinin en büyük belirtisi sonradan oluşan hafıza kaybıdır. Genellikle bir kaza ya da travmatik bir olay sonrasında yeni anıları, kişileri ve yerleri hatırla yetilerini kısmi ya da tamamen kaybederler. Bellek bir olaydan sonrasındaki anıları içinde tutamaz ve sürekli siler. Amnetik Sendroma sahip bireylerde herhangi bir kas ve zekâ sorununa rastlanmaz. Amneziye neden olan başlıca etkenler: Alzheimer hastalığı gibi demans türleri (demans sonucu ortaya çıkan amnezide genellikle yeni oluşan belleğin yitimi söz konusudur.), hipokampüste hasar, kafa travması, aşırı alkol tüketimi, travma ve stres, elektrokonvulsiv terapi (depresyon tedavisi olarak bu gibi yöntemleri kullanan hastalarda özellikle anterograd ve retrograd amneziye rastlanır.). Amnetik Sendrom kendi içinde pek çok alt başlığa ayrılır. Bunlar: Retrograd amnezi, anterograd amnezi, geçici global amnezi, bebeklik/çocukluk amnezisi, laküner amnezi, paraamnezi…

Clean Slate , 50 First Dates, Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, Bourne Identity isimli filmlerde,  24 isimli televizyon dizisinde ve benim bu yazıyı yazmamdaki en büyük neden Memento’da amnezinin farklı türlerine yer verilmiştir.

Christopher Nolan’ın 2000 yılında yönettiği Amerika yapımı Memento filmi amneziyi konu alan en iyi filmlerden biridir. Latince ‘hatırla’ anlamına Memento ana karakterin sahip olduğu bir tür bellek bozukluğunu ele almaktadır. Filmin ana karakteri olan Leonard anterograd amnetiktir. Travma öncesindeki hayatını hatırlarken zorlanmamakta ve hatırlamaktadır. Ama beyni yeni anıları zihninde tutamaz ve her 15 dakikada ya da daha kısa sürece kendini travma anına kadar yenileyerek her şeyi silmektedir. Diğer taraftan Leonard paraamnetik davranışlarda göstermektedir. Çünkü zihni ona travma öncesi hayatına dair yanlış şeyler hatırlatmaktadır. Amnetik bir bireyin duygu/durum bozukluğunu, davranışsal farklarını ve etkilerini görmek için Memento filmini izlemenizi öneririm.

Deniz Seda GÜNDOĞDU

“Amnezi” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: