Giotto ve Scrovengi Şapeli Freski

          GIOTTO Di Bondone, İtalyan sanatçı. Kendisinin doğum tarihi tam bilinmemektedir. Bir kaynakta, kendisinin tahmini olarak 1266 veya 1267 yılında doğdu söylenirken; Rönesans döneminin sanatçılarından Vasiri, 1550’de yayımladığı “Ünlü Sanatçıların Yaşamı” eserinde Giotto’nun 1276’da doğduğunu söylemektedir. Benzer şekilde, doğum yerinde de bir belirsizlik vardır. Giotto benim en sevdiğim sanatçılardandır ve sizlere kendisinden bahsetmek istiyorum biraz.

              GIOTTO, birçok farklı yerde çalışmışsa da, esas olarak Floransa’da bulunmuştur. Ve kendisi, zamanının en ünlü İtalyan sanatçısı olan Cimbaue’den ders aldığını düşünülmektedir, ki – bunun olasığı fazlasıyla yüksektir. Dante, “İlahi Komedya” adlı eserinde Giotto ve Cimbaue’den şöyle söz eder: “Cimbaue resmin ustası bilirdi kendini, oysa artık ünü karardı; Giotto aldı şimdi onun yerini.” Boccacio ise, Decameron’da, “Yüzyıllardır kayıp olan bir sanatı ortaya çıkardığı için…Floransa’nın şanlı ışıklarından biri denilmeyi hak eder.” diyerek bahseder Giotto’dan. Kendisinin önemini biraz daha vurgulamak gerekirse; dünyanın en ünlü sanatçılarından birsi olan Leonardo Da Vinci de, “Yalnızca kendi çağının ustalarını değil, kendisinden önceki yüzyılların ustalarını da aştı.” diyerek bahseder Giotto’dan. Bunların yanında “Rönesans resminin öncüsü”, “İtalyan resminin babası” gibi tamlamalarla da anlatılır kendisi.

              GIOTTO, ilk büyük fresk yorumcusudur. “Fresk” kelime anlamı olarak “taze” demektir. Bu resim tekniğine bu adın verilmesinin sebebi ise, resimlerin ıslak duvara yapılmasıdır. Kurumamış sıvanın üzerine resim çizilir ve sıvayla birlikte kurur. Çoğu sanatçı bu tekniğin oldukça zor olduğunu düşünmüştür, çünkü resimde değişiklikler yapmak oldukça zordur ve büyük bir el hassasiyeti istemektedir. Giotto’nun en önemli eserlerinden birisi, İtalya’daki Eremitani Kilisesi Eremitani Kilisesi’nin yanında bulunan Scrovengi Şapeli (diğer bir adıyla Arena Şapeli)’ndeki freskidir. Şapel; Padova’da, zamanının zenginlerinden birisi olan Ernico Scrovengi için inşa edilmiştir. Giotto; freskinde İsa’nın, Meryem Ana’nın ve Meryem Ana’nın annesi ile babasının yaşamlarını anlatır. Hikâyeden hikâyeye, karakterlerin değişen duygularını, karakterlerin yüzlerine ve hareketlerine büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Ayrıca; perspektifi çok iyi kullanmış ve giysilerin dokularını ve kıvrımlarını da oldukça gerçekçi bir şekilde resmetmiştir. Çağdaşları, Giotto’nun  naturalizmde ve üç boyutlu sanatta bir devrim yaptığını düşünmektedir. Kendisinin öğrencilerinden birisi olan Taddeo Gaddi’nin oğlu olan Agnolo Gaddi’nin öğrencisi Cennino Cennini, ki kendisi Giotto’dan yaklaşık iki yüzyıl sonra yaşamıştır, Giotto’dan şöyle bahsetmiştir: “Giotto resim sanatını Yunancadan Latinceye çevirip modernleştirdi.” Ek olarak, kendisi, Eski Yunan’dan o yana (Giotto’nun zamanına), yaşarken ünlenen ilk sanatçı olmuştur.

              GIOTTO, Scrovengi Şapeli freski dışında; herkesin ortak görüşünce kendisine ait kabul edilen “Santa Croce freski”, “Bakire Meryem ve Çocuk isa Saadet İçinde (ya da “Ognissanti Madonna”) gibi çok önemli eserler de yaratmıştır. Ayrıca; 1334’te, Floransa’ya dönünce, kent mimarı olarak atanmış ve Floransa Katedrali’nin çan kulesini tasarlamıştır. Kendisi hakkında; bir işadamı olduğu, iki kez evlendiği ve en az sekiz çocuğu olduğu gibi bilgiler de vardır ancak bunlar pek de mühim şeyler değildir. Çünkü Giotto, sanatıyla hem bir çok kişiye ilham olmuştur, hem de sanatta yeni bir çağa -Rönesans’a- öncülük etmiştir. 1337 yılında, resmi bir tören eşliğinde Floransa Katedrali’ne gömülmüştür, ve eserleriyle, verdiği ilhamla hala yaşamaktadır.

Kaan Gürgan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: