Rowling’in Son Kitabı: Ickabog

Ickabog meşhur yazar J.K Rowling’in son kitabı. Ülkemizde yayımlamadan bir süre önce yazar tarafından sesli şekilde bölüm bölüm ücretsiz sunuldu. Rowling röportajında kitabın Harry Potter’dan da eski olduğunu ve kendi çocuklarına bir dönem hediye olarak yazıp okuduğu kitap olarak tanıtıyor ve ardından pandemi sürecinde 7-9 yaş aralığındaki çocuklar için kitabı rafından indirip tamamlamış ve yayımlamıştır. Ardından kitap basılmadan önce sesli dinleyebilen çocuklara bir yarışma düzenlemiş ve kitaptaki bölümleri resmetmelerini istemiştir ve böylece yurt dışında kitabın tamamı Kasım 2020’de yayımlanmış. Türkiye’de Yapı Kredi yayınları tarafından da aynı şekilde kitap bölümler halinde yayımlanmış ve yarışma düzenlenmiş ardından basılı haliyle Aralık ayında satışa sunmuştur. Gelelim hiç Harry Potter okumayan ama filmlerine hâkim olan biri olarak Rowling’e çocuk kitabıyla  başlayan biriyim ve biz bu kitapları okuyanlar kadar okumayanlar da çoğunluktayız. Öncelikle değinmek istediğim iki nokta var. Biri kitap beni Rowling’in anlatımıyla tanıştırdı ve bu deneyimi aktarmak istiyorum. Bir diğeri ise kitabın içeriğiyle ilgili bazı eleştiriler.

Kitaba başladığım günden bitirene kadar bitmesin istedim. Çünkü gözümün önünde kocaman bir film vardı, çekilmiş oynanmış ve oyuncularına kadar gözümün önüne gel bir an önce filmi yapılsın yeniden yeniden replikler halinde bakmak istediğim film gibi kitaptı. Bu ballandırarak anlatmamın sebebi Rowling’in çok iyi betimlemeleri ve kesinlikle çocuk ruhunu çok iyi bilmesinden kaynaklanıyor. Okurken yaşınızı unutuyor ve bir seyirci gibi olan biteni canlandırıyorsunuz. Yani Rowling kitabı okuyan bir çocuğa canlandırmada inanılmaz yardımcı olurken bir o kadar da hayatın içinden gerçek mesajlar veriyor ve bu noktada kendisinin politik bir peri masalı olarak tanımlamasına destek vermekten geri duramıyorsunuz. Anlatımı bu kadar beğenmiş olan ben gibi siz de hemen tüm meşhur 7 kitabı sipariş verebileceğinize emin olabilirsiniz.

Kitabın çok iyi yönleri olduğu kadar bir takım kafamı kurcalayan şeyler de oldu tabii ki. Psikolojik olarak yaklaşmak gerekirse 7 ila 9 yaş arasındaki bir çocuk kitabı okurken bazı vahşiliklerle karşılaşabilir. Rowling bu noktada gerçekliği amaçlamış olsa da bir filmden ya da diziden etkilenemeyeceği arada kaynatılabilecek olayları okurken çocuğun hayal dünyasına bıraktığından korku verici olabileceğini düşündüm. Ancak bu noktada kitabın sonuna doğru gelen umut ışıklarıyla okuyan çocuk bunların üstünü örtebilir mi orasını siz okuyacak kişilere bırakıyorum.

Ickabog gerçek hayattaki kötülerin ve iyilerin bir masal ülkesinde yansıtılmasıyla bir çocuğa çok ciddi mesajlar veriyor, anlatımıyla okuyanı içine alıyor, duygularınızın kabarmasına karşı koyamıyorsunuz ve beni en çok çarpan da içimde köpüren filmini izleme isteği oldu. Belli mi olur belki bu filmde Johnny Depp karakterini görürüz. Okuyanların bu karakteri en çok kime yakıştırdığımı anlayabileceğini düşünüyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Ecem Günaydın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: