Medea Kompleksi

Medea kompleksi ya da sendromu ismini üç büyük Yunan trajedisinden biri Euripides tarafından yazılan Medea tiyatro oyunundan almıştır. Medea kompleksi bir annenin kocası tarafından terkedildiğinde sevginin nefrete dönüşmesidir. Genellikle kadının çocuk/çocuklarına dayanan bu psikolojik kompleks sonucunda kadın intikam duygusu hissedebilir. Bu duygunun sonunda çocuğuna/çocuklarına zarar verebilme hatta öldürme olasılığı bile vardır.

Aynı zamanda beyaz perdeye de aktarılan tiyatro oyununda baş kahramanımız olan Medea ’da tam olarak bunu görmekteyiz. Medea’nın kocası Jason başka bir prenses ile evlenmek için iki çocuğundan ve Medea’dan ayrılır. Medea ise bu durumu kabullenemez hatta Jason’a “Ben, güzel ve varlıklı Medea, senin için Jason, doğduğum toprakları terk ettim; ben, Jason, senin için öz kardeşimi katlettim, ben, kral babamı acılar içerisinde koyarak sana kaçtım. Sebebi ne olursa olsun beni böylece bırakmanı hak etmiyorum.” (Medea, Euripides) demiştir. Medea’nın aşkı derinden bir nefrete dönüşmekle birlikte Jason’a daha fazla acı çektirmek ister. İçindeki bu intikamın bu şekilde sona ereceğine inancından dolayı annelik duyguları yok olan Medea, ilk olarak Jason’ın evleneceği prensesi ardından kendi çocuklarını acımadan öldürür.

Medea kompleksi bir insanın intikam almak uğruna hayatındaki her şeyden vazgeçebileceğini gösterir. Bir kadının kocası tarafından psikolojik veya fiziksel şiddete maruz kalması ya da ilerleyen zamanlarda terk edilme ve ayrılma durumları bu psikolojik kompleksin meydana gelmesine sebep olur. Bu durumda kadın çocuğunu/çocuklarını babalarından uzaklaştırabilir. Dahası çocuk/çocuklar babaları hakkında kötü düşüncelere sahip olabilir. Günden güne artarak devam eden şiddet ve cinayetlerin sebepleri arasında medea kompleksi ile sıklıkla karşılaşabiliriz.

Esma Gül TETİK

“Medea Kompleksi” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: