Victoria ve Kraliyet Torunları

Victoria, 19. yüzyılda Birleşik Krallık’ı yöneten kraliçedir. Kendisi 2. Elizabeth’ten (günümüzdeki kraliçe) sonra en çok tahtta kalan hükümdardır. Yaşadığı süreçte ülkesi en parlak yıllarını yaşamıştır ve bu sürece Victoria Çağı denilmektedir.
Victoria, amcası 4. William’ın ölümünden sonra daha 18 yaşındayken tahta geçti. Yaşının bu denli küçük olması, tahtta gözü olan akrabaları ve başbakan ile aralarındaki samimiyetin farklı yönlere vurulmasından ötürü hükümdarlığının ilk zamanlarında sorun yaşayan Victoria bu sorunları atlatmasını bildi.
1840 yılında Prens Albert ile evlendi ve yaşamı boyunca 9 tane çocuk sahibi oldu.
1.Dünya Savaşı öncesi dönemlerde üst tabaka evlilikler pek yaygındı. Victoria’nın kocası kuzeni olması yanı sıra, bir Alman prensiydi. Bunlara dayanarak, Birleşik Krallık’ın en güçlü yıllarında bu kadar çok çocuklu bir kraliçenin çocuklarının ne yerlere geldiğini incelemek istiyorum. Bu inceleme içerisinde tek tek çocuklarını inceleyip büyükçe bir soyağacı çıkarmayacağım. Yalnızca sunumun sonunda diğer aile üyeleriyle oluşan tabloyu açıklayacağım.
Bu kadar çoluk çocuktan bahsetmeden önce Danimarka Kralı 9. Christian’dan bahsetmem gerekir. Kendisi çok iyi bir yöneticiden ziyade çok etkili bir kraliyet mensubu olması ile bilinir. Oğullarından biri taht boşluğu üzerine Yunanistan’a, torunlarından birisi ise aynı sebepten ötürü Norveç’e kral olur. Bu önemli insanlardan öte büyük kızı Dagmar’ın Rus Çarı 2. Nicholas’ın annesi olması öne çıkar.
Victoria ve ailesinden devam edelim. Kraliçe Victoria ilk çocuğuna kendi adını verdi. Genç Victoria, 3. Frederick ile evlendi ve 8 tane çocuğu oldu. Bu 8 çocuktan birisinin ismini aklımızda tutmamız gerekiyor: Wilhelm.

  1. Çocuğu 7. Edward annesinden sonra kral oldu. 6 Adet çocuğu oldu ve onların içerisinden bizim dikkatimizi çeken bir kişi olmalı: George.
    Victoria’nın bahsedeceğim son çocuğu Alice ise Almanya’ya yerleşti ve kızı Alexandra’yı Rusya’ya gelin olarak gönderdi: 2. Nicholas’ın eşi olmak üzere.
    Bu denli yoğun ailevi bilgiyi verme sebebim aslında pek trajikomik. 1. Dünya Savaşı’nı hepimiz biliriz. O zamana dek yaşanmış en çetin en kanlı savaş. Bu savaşta Alman İmparatorluğu; Rus Çarlığı, Birleşik Krallık ve 3. Fransız Cumhuriyeti ile savaşmıştı. Alman İmparatoru Wilhelm, Rus Çarı Nicholas ve Britanya Kralı George. 5. George ile 2. Wilhelm kuzen, olurken 2. Nicholas ise bu kuzenlerden birinin kocası. Yani 20 milyon insanın öldüğü bu devasa savaş, basite indirgendiğinde bir aile kavgasına dönüşüyor.
    Başta bahsettiğim sonuç kısmında geldik sonunda. Kraliçe Victoria ve Danimarka Kralı 9. Christian’ın torunları Danimarka, Yunanistan, Norveç, Belçika, Lüksemburg, İspanya, Almanya, Romanya, Rusya ve İngiltere’nin yöneticileri oldular. Bu olaydan ötürü Victoria, Avrupa’nın büyükannesi, 9. Christian ise Avrupa’nın kayınpederi olarak anıldılar.

Ahmet Eren Tuncay

“Victoria ve Kraliyet Torunları” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: