Bir Film Bin Soru(n) – Tereddüt

Tereddüt, yönetmen ve yapımcı Yeşim Ustaoğlu’nun yazıp yönettiği, Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Serkan Keskin, Okan yalabık ve Mehmet Kurtuluş’un yer aldığı filmdir. Film 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu (Ecem Uzun), En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini aldı. Bunların dışında oyuncuların, Yeşim Ustaoğlu’nun ve filmin sahip olduğu birçok ödül vardır. Türkiye’de 16 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren film bir psikiyatristin 16 yaşında zorla evlendirilen Elmas (Ecem Uzun) isimli karakterle tanışmasıyla başlar. Filmin belirgin şekilde kadına şiddeti ve erkeğin uyguladığı baskıyı, ataerkil toplumu işler. Elmas karakterinin şiddeti göz önünde olan asıl konu iken filin başında Psikiyatrist Şehnaz’ın (Funda Eryiğit) iki farklı hastası da şiddetin göstergesidir. Bu hastalardan biri ailesi ile Şehnaz’a gelen cinsiyetini değiştirmek isteyen genç bir kız ancak babası bu durumun kendilerini rezil edeceğini dile getiriyor ve izleyicinin ‘Cinsiyet ve cinsiyet tercihi utanç ve rezillik yaşatır mı?’ sorusunu sorgulatmak istiyor.  Bir diğer hastası da hayvanları öldüren bir erkek çocuğu. Nedeni olarak da sinirini bozduğunu söyleyerek izleyiciye erkeğin gücünün şiddet olduğu ‘Sinirini bozuyorsa öldürebilir mi yani?’ sorusunu izleyiciye sunuyor.

Elmas 16 yaşında yaşı büyütülerek zorla evlendirilmiş, eşinin (Serkan Keskin) annesiyle karşılıklı dairelerde yaşan ve gününü hasta annesine bakmakla ve evde yemek yapmakla geçiren bir çocuktur. Elmas her akşam eşi tarafından, istememesine rağmen, birlikte olmak zorundadır ve bu ona ciddi şekilde fiziksel acı çektirmektedir. Bir fırtına gecesinde Elmas kendini nefes alabildiği bir ortam olan balkona kendini kapalı halde bırakıyor ve ardından polislerin ve sağlık görevlilerinin Elması Psikiyatri servisine götürmesiyle Şehnaz ile yolları kesişiyor. Şehnaz psikodrama yöntemiyle Elmas’ın açılmasını sağlıyor ve gördüğü şiddeti, nasıl evlendiğini, annesine ve babasına olan öfkesini açığa çıkarttığını görüyoruz.

Şehnaz İstanbul’da yaşayan işi dolayısıyla bir kasaba hastanesinde görev yapar. Hafta sonları evine gider ve eşini (Mehmet Kurtuluş) bu vakitlerde görür. Bu karakter modern İstanbul hayatını yaşamaktadır. Şehnaz evli ve eşiyle kasabada olduğu vakitler boyunca cinsel hazlarını internet üzerinden beslerler. Şehnaz evine döndüğünde de görüyoruz ki eşi sürekli porno izleyen eve Şehnaz da bunun üzerine onunla sürekli birlikte olan bir karakter. Bir fırtına gecesi iş arkadaşı olan doktor ile o gece ilişki yaşarlar ve buradan sonra Şehnaz’ın eşiyle olan iletişimde farklılık görülür ve izleyici bu noktadan sonra Şehnaz’ın da aslında bir şiddet yaşadığını görecektir. Şehnaz aslında eşinin cinsel isteklerini yerine getiren ve onun istediği şekilde yaşanan bir hayatı olduğunu ve eşi karşı cinsel olarak sorumlu tutulmuş bir kadın görüyor izleyici.

Film başından sonuna kadar şiddet ve erkek egemenliği işlerken izleyiciye film başlar başlamaz kasvetli ortamın geleceğini bildiriyor Film başlarken uğultulu bir fırtına ve su sesleri görüntüleriyle başlıyor. Su film boyunca motifleşmiş ve Şehnaz rüyalarında evden sular taşarken ya da kendini sularla çevrili halde görür. Bu grilik ve kulağı dolduran su motifinin ve fırtınanın filmde ve aslında bu iki kadının yolunu kesiştirmek ve onları fırtınadan yeniden doğan iki kadına işaret ediyor.

  Şiddetin, ataerkilliğin, baskıların arttığı, aslında çok farklı şiddet türleri olduğunu ve bunlara sesin çıkmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Yeşim Ustaoğlu bu müthiş ödüllü filmiyle izleyeni bir fırtına gibi çarparken birçok cevabı belli olan ancak çözülemeyen soruları da tekrar tekrar kafamıza yerleştiriyor. Dilerim ki bu yazıyla bir farkındalık yaratabilir ve bu soruların artık sorulmaması, çözüme ulaştırılıp şiddetin olmadığı düşünceler oluşturabilirim. Şimdiden farkındalıklı iyi seyirler.

Ecem Günaydın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: