Fareler ve İnsanlar- John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar Nobel edebiyat ödüllü yazar John Steinbeck’ in toplumsal sorunları, işçi sınıfını ve insanın insanla, doğayla ilişkisini anlattığı bir kitaptır. Orijinal adı Of Mice and Men olan bu kitap 1937 yılında yayımlanmış ve Steinbeck kitabının adını Robert Burns’ ün To a Mouse (Bir Fareye) isimli şiirinden almıştır. “En iyi planları farelerin ve insanların/Sıkça ters gider”. (The best laid schemes o’ mice an’ men/Gang aft agley) Bu eserde okuyucu ırkçılığı, insanın hayallerini ve ona ulaşma çabasını ve işçi sınıfın yaşamını yerinde betimlemelerle canlandırabilir ve kitabın kısa olması okuyucuda keşke devam etse hissini de yaratabilir. Öte yandan, eserdeki baş karakter olan Lennie’ nin de gerçek bir karakter olması okuyucuyu içine çeken unsurlardan biridir. John Steinbeck 1937 yılında New York Times’a verdiği röportajda bunu şu şekilde belirtir: “Ben kendim de bayağı uzun bir süre göçmen işçiydim. Öykünün geçtiği yerlerde çalıştım. Karakterler bir yere kadar, çeşitli insanların karışımıyla ortaya çıktı. Lennie ise gerçek biriydi. Şu anda Kaliforniya’daki bir akıl hastanesinde. Onunla haftalar boyunca yan yana çalıştım. Gerçek Lennie bir kızı değil, bir ustabaşını öldürdü. Kızgındı, çünkü patron arkadaşını işten çıkarmıştı, Lennie de dirgeni karnına saplayıverdi. Bunu arka arkaya defalarca yapışını izlediğimi anlatmaktan nefret ediyorum. Onu, çok geç olmadan durdurmayı başaramadık.”  Eserin gerçekçiliği yansıtan bir diğer etken de Steinbeck’in Amerika’nın Kara Perşembe ile başlayan çöküş döneminde yaşayan bir çocuk olmasıdır.

Eser Steinbeck’in sinemaya en çok uyarlanan eseri olmakla birlikte ülkemizde de 1962 yılında İkimize Bir Dünya adıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır ve eser ülkenizde ilk kez Remzi Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazarın anlatımı mekân dışında kalarak yapar.  Bu yazıda eserde analizi ve incelenmesi yapılabilecek iki konuya değineceğim. Lennie ve George’un insanın hayallerine karşı iç dünyası ve siyahilere yapılan ırkçılığın detaylıca verilmesi.

Eserde Lennie ve George’u insanın iç dünyası olarak düşünebiliriz. Lennie de George da göçmen işçilik yapan ve kendilerine ait bir arazi hayaliyle yaşayan iki karakterdir. Her iki karakterde hayalinden vazgeçmemekte ancak Lennie insanın hayale olan sıkı ve çocuksu bağını George ise hayale olan bağının daha gerçekçi kısmını yansıtmaktadır. Bu görüşü Lennie’ nin sürekli hayali tekrarlaması, çalışma esnasında dahi hemen hayalin gerçekleşmesini istemesiyle destekleyebiliriz. George ise Lennie’ nin bu tavırları karşısında gerçekçi görüşleriyle para biriktirilmesi gerektiğini, Lennie’ ye karşı sürekli eğer sıkıntı çıkarmazsa hayalin gerçekleşebileceğini ve bir zamanın olduğunu hatırlatır. 

Romanın çiftlikte çalışan işçi olan Crooks isimli siyahi karakteri fiziksel rahatsızlığı olan seyis siyahi olması nedeniyle dövülen, diğer işçilerden farklı bir yerde kalan ve diğer işçilerin yanına girmesi, onlarla konuşması yasak olan bir karakterdir. Ona karşı yapılan bu ayrımcılığı açık bir dille anlatan Steinbeck romanda geçen bir olayda tek bir şikâyet ile idam edilebileceği tehdidiyle anlatır. Yani dönemde siyahileri yapılan ağır ayrımcılığı açık ve sansürsüz şekilde Steinbeck’ in betimlemeleriyle öğrenebilmekteyiz.

Fareler ve İnsanlar okurları insanın insanla olan ilişkisini anlarken döneme giderek ırkçılığın ne boyutlarda ve ırkçılığa maruz kalan insanın hangi ortamlarda nasıl maruz kalmış olduğuyla ilgili bilgi edinirken insanın hayallerinin peşinden koşarken bireyin bu hayale giden yolda iç dünyasındaki çatışmayı gözlemleyebilir.

Ecem Günaydın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: