Beşinci dağ

Paulo Coelho adını  en çok simyacı romanıyla duyduğumuz  Brezilyalı  roman ve söz yazarıdır. Coelho, 24 Ağustos 1947 yılında Rio de Janerio’da doğmuştur.Adını en çok duyuran kitabı simyacı 42 ülkede yayınlanmış ve 26 dile çevrilmiştir.Simyacı kitabı sayesinde en çok okunan 2. Latin Amerikalı yazar olmuştur.Coelho, birbirinden güzel romanlarının yanı sıra  pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Bugün ise ben karşınıza son zamanlarda beğenerek okuduğum Beşinci Dağ ile geldim.

Beşinci Dağ  kitabı İlyas peygamberin hayatını romanlaştırılmış öykü olarak sunarken hayata karşı inceden inceye dersler verir, ders vermesi için şunu kesinlikle diyebilirim ki her romanda gördüğümüz gibi bir Coelho romanlarının kaçınılmaz klasiğidir. Öykümüzün genel konusu İlyas peygamberin ülkesinden kaçışı ,başka bir ülkeye sığınması ve Tanrı’nın ülkesine döneceği günün haberini beklemesiyle başlar ve roman boyunca  okuyucuyu İlyas peygamberin zorlu hayatına misafir eder.

 İlyas peygamberin ülkesinden kaçmasının sebebi ülkenin tüm peygamberleri için ölüm emri veren korkunç ve kötü kraliçesi Yezavel’dir. Kraliçe Yezavel’den kaçan İlyas peygamber Fenike’ye sığınır.İlyas, Fenike’de , Tanrının İsrail’e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, ona kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır.Mutluluğun onu bulduğunu düşünürken ansızın beklenmedik bir saldırıyla karşılaşır Akbar kenti.Bu saldırılar sırasında sevdiği dul kadına söz veren İlyas, sözünde durarak Akbarlılara önderlik eder ve kentin yeniden kurulmasını sağlar. Aslında söylendiği kadar kolay değildir bu süreç çünkü saldırıyla beraber İlyas’ında kayıpları olmuştur ve her insan gibi kendi içinde Tanrı konusunda sorgulamalara gider. Tam şehri kurduğunu ve her şeyin yoluna girdiğini düşündüğü anda Tanrı’dan İsrail’e geri dönmesi için haber gelir.İlyas’ın artık  büyük bir karar vermesi gerekmektedir. Kendine acılar yaşatan Tanrı’ya kulak verip sevdiklerini ve uzun mücadele vererek kurduğu şehri arkasında bırakarak  İsrail’e geri mi dönecek yoksa tüm sorgulamalarının ve acılarının karşılığı olarak Tanrı’ya karşı mı gelecektir?

Kitap boyunca İlyas peygamberin yaşamış olduğu sorgulamalar çoğu insanın dini görüşüne karşıt olabilecek durumda olmasına karşın benim kitapla daha çok bütünleşmemi ve kendi içimde yaşadığım sorgulamaların aslında hangi konumda bulunursa bulunsun her insan için var olabileceğini kabullenmemi sağladı.Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim diyerek son sözlerimi söylemek isterim.Size çok şey öğreteceğine eminim çünkü bana çok şey öğretti.

Zeliha KUCUR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: