Sosyal Fobi

Sosyal fobi, bireylerin kendi özel alanından başka bir sosyal çevreye açıldığında diğer bireyler tarafından gülünç, utanç verici veya aşağılayıcı düşüncelere maruz kalma korkusudur. Birey kendini rahat hissettiği bölgeden başka bilinmedik yerlere gitmekten son derece rahatsızlık duyar ve bundan kaçınır. Zorunda kaldığında ise bu duruma şiddetli korku belirtileri eşliğinde katlanır.
Sosyal korku, her birey için aynı şiddette değildir. Bir kişi bu durumu kendi içinde yatıştırabilirken bir başkası kendi içinde halledemeyip dışarıya yansıtabilir. Sınav esnasında, bir başkası önünde yiyip içerken, karşı cinsle konuşurken veya kendinden yaşça büyük insanlarla iletişim kurarken bu fobi, bireyin karşısına çıkabilir. Kalp çarpıntısı, terleme, göğüs sıkışması, mide bulantısı, kas gerilmesi gibi stres anında ayrıca meydana gelebilecek belirtiler görülebilir. Bu fobiye sahip olan kişiler genelde hayatta başarmak istedikleri şeyleri çok zor elde ederler. (Örneğin çok becerikli olmasına rağmen kişinin iş bulamaması)
Sosyal fobi, dünyada en sık görülen ruhsal hastalıklardan biridir. İnsan nüfusunun yaklaşık yüzde onunda bu korkunun var olduğu saptanmıştır. Bu korkuya sahip kişilerin depresyon, panik atak gibi başka ruhsal sıkıntılara rastlama olasılıkları da çok yüksektir. Bu nedenle bir an önce teşhis konup tedavi edilmesi çok önemlidir. Her ne kadar basit bir rahatsızlık durumu olarak görülse de aşırı alkol tüketimi gibi birtakım kötü alışkanlıkların meydana gelmesine ve buna bağlı olarak da bazı fizyolojik sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Sosyal fobinin oluşma nedenlerine gelecek olursak kesin bir nedeni olmamakla birlikte “kalıtım” maddesiyle başlayabiliriz. Diğer bir deyişle bu korku, aileden bireye kalıtımsal olarak geçebilir. Bir diğer neden ise küçüklükte yaşanılan sosyal çevre ile ilgili travmalar olarak bahsedilebilir. Aile içinde yaşanılan çatışma durumu, bireyin sevildiğini hissedememesi gibi faktörler de bireyin öz güvenini kıran ve bununla birlikte sosyal fobiye sebep olabilen nedenler arasında gösterilebilir.

Duru Tulumtaş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: