Seppuku/ Hara-kiri

Okuyucunun göreceği görseller ve okuyacağı yazılar rahatsız edici ve vahşet içeriklidir. Eğer hassas bir bünyeniz varsa bu yazıyı okumayı bırakmayı tercih edebilirsiniz ve sitemizdeki diğer yazılara bir göz atabilirsiniz😊

Seppuku kelime anlamı olarak karnı yarmak anlamına gelen Japonca bir intihar şeklidir. Ayrıca hara-kiri (karın kesmek) olarak da bilinen bu intihar yöntemi, iç organların dışarı çıkmasını sağlayan bir tür ritüel intihardır. Günümüzde hara-kiri daha çok kullanılan bir tabirdir. Bunun en büyük nedeni hara-kirinin daha halk ağzı olmasıyken seppukunun resmi bir terim olarak kullanılmadır. Ayrıca Japonca hara-kiri argo olarak kullanıldığı için de daha çok tercih edilir. Seppuku 1.000 yıllık bir Japon geleneğidir. Seppuku’nun ilk belgelenmiş hali, 1180 yılına dayanmaktadır.

Harakiri GIFs | Tenor

Seppuku feodal Japonya’da samurayların savaştaki yenilgileri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu ritüel intiharı diğerlerinden ayıran en önemli faktör, samurayın Seppuku yapmak zorunda olmamasıdır. Buna rağmen yaptıkları işe bağlılıkları ile bilinen Japon samuraylar savaştaki yenilgilerinin ardından onurlu olduğunu düşündükleri ritüel intiharı yerine getirirler. Seppuku ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise sadece samuraylara has bir intihar şekli olmamasıdır. Halk arasında da samuraylar kadar sık olmasa da Seppuku intihar şekli görülür.

Seppuku her samurayın hayatının bir döneminde yapacakmış gibi kendini hazırladığı bir ritüeldir. Seppuku yapacak kişi ritüeli gerçekleştirmeden önce banyo yapar, en temiz ve yeni olduğunu düşündüğü beyaz kıyafetlerini giyer ve en sevdiği yemeği yer; isteğine göre ruhunu dinginleştirecek meditasyon, yoga gibi aktivitelerini de yapar ve intihar için hazır hale gelir. İntiharı gerçekleştirmeden önce daha önce yazdığı veda şirini okur ve ritüel öncesi işlem tamamlanmış olur. Hazır olduğu anda tanto veya kozuka adı verilen bir tür geleneksel bıçağı karnının sol tarafına saplayarak sağa sola, iler geri, yukarı aşağı hareketler ile karın ve diyafram bölgesini tahrip eder. Ritüeli gerçekleştiren kişi çok fazla kan kaybeder ve ölür. Bu ritüelin son kısmında bazen intihar eden kişinin acısını bir an önce kesmek için kayşakunin adı verilen kişiler olur ve Seppuku yapacak kişi karnını deştikten sonra bir kılıç yardımıyla kafasını tek hamlede keser. Kayşakunin, genelde samurayın en yakın arkadaşıdır ve bu görev ona verilir. Kayşakunin eğer samurayın başını kesmede tereddüt ederse, çevrede bu olayı izleyen insanlardan biri hem kayşakunini hem de samurayı öldürme hakkına sahiptir.

Seppuku GIF | Gfycat
Harakiri GIFs | Tenor

Seppuku’nun bir türü daha vardır. Bu normal Seppuku’dan daha fazla acı verir. Juun-Buun Seppuku adı verilen bu türde kayşakunin denen yardımcı yoktur ve Seppuku yapacak kişi karnını haç şeklinde keser ve iç organlarını içinden çıkararak toprağa koymaya çalışır. İnsanın acı eşiği düşünüldüğünde samurayın hiçbir organı bilinçli olarak dışarı çıkaramaması söz konusudur. Her ne kadar başarısız bir deneme de olsa samurayın asıl amacı budur.

Kimi Japonlar tarafından kabul edilmese de savaş sırasında komutanların veya askerlerin at üstünde başlarını kesmesi de bir tür Seppuku türü olarak sayılabilmektir. Ek olarak ikinci dünya savaşında, savaşı kaybettiğini anlayan Japonlar bazıları Seppuku intihar şekline başvurmuştur.

Seppuku’nun gerçek bir ritüel sayılması için; kişinin kesin olarak ölmelidir. Yani Seppuku denemesi başarısız olan ve hâlâ hayatta olan kişi normal intihar teşebbüsünde bulunmuş sayılır. Günümüzde, imparator Meji döneminden beri Seppuku yapılması yasak olsa da hâlâ yapımının bazı yerlerde devam ettiği bilinmektedir.

Top 30 Harakiri GIFs | Find the best GIF on Gfycat

Seppuku’nun psikolojik nedenlerine bakıldığında en büyük nedenlerden birinin Japon kültüründe yaşamak olduğu rahatça görülebilir. Japonlar yaptıkları işteki performansları ve o işe bağlılıkları ile tanınan bir toplumdur ve böyle bir toplumda savaş kaybetmek çok büyük bir onur mücadelesi olarak görülür ve Seppuku’nun gerçekleşmesi bir gururlu ve şerefli olma işine dönüşür. Yaşadıkları utanç duygusunu yok etmek için Seppuku yapmak onlar için bir kaçış noktasından ziyade huzura ermek olarak düşünülüyor. Bunun en büyük nedeni samurayların her an Seppuku yapmaya hazır olarak yaşamlarını idame ettirmesidir. Eskiden daha çok olan bu intihar şeklinin, bir kültüre bulaşması onu ritüel intihar olarak adlandırmaya yeten en büyük olgudur. Bunlara ek olarak yapılan araştırmalara göre Japonya intihar oranı en yüksek ülkelerden biridir ve bunun nedeni mutsuzluk depresyon gibi etkenler değildir, Japonya’da neden utanç ve başarısızlıktır.

Seppuku hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz 1962 yapımı hara-kiri isimli filme göz atabilirsiniz.

NOT: Hiç neden intiharı haklı çıkarmaz.

Deniz Seda GÜNDOĞDU

“Seppuku/ Hara-kiri” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: