Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza bir tür yeme bozukluğu ve ciddi bir ruh sağlığı bozukluğu durumudur.  Aynı zamanda anoreksi ya da iştahsızlık isimleriyle de bilinirler. Anoreksiya nervozaya sahip kişiler ihtiyacı olan besinleri almayarak ya da çok fazla egzersiz yaparak bazen de ikisini aynı anda yaparak kilo alımının önüne geçmeye ve kilolarını anormal derecede düşük tutmaya çalışırlar.

Bu rahatsızlığa sahip bireyler kilo almayı önlemek veya kilo vermek için ciddi kısıtlamalara giderek ya da yenilen besini kusarak dışarı çıkarılması yoluna başvururlar. Anoreksik bireylerde müshil, diyet hapı, diüretikler veya lavman gibi araçlar kötüye kullanılır.

Anoreksiya nervozanın temelinde yeme bozukluğu yatmaz. Kişiler duygusal sorunlarıyla başa çıkmak işini bu şekilde yürütürler ve ‘az kilo= çok öz değer’ denklemiyle hareket ederler. Asıl neden kesin olarak saptanamamakla beraber genetik ve çevresel başta olmak üzere pek çok neden yattığı düşünülmektedir. Yapılan araştırmalara göre anoreksiya nervozaya sahip bireylerde mükemmeliyetçiliğe takıntılı olma durumu gözlemlenmektedir. Anoreksiya nervoza kadınlarda daha yaygındır. Bununla birlikte, erkek çocuklar ve erkekler, muhtemelen artan sosyal baskılarla ilişkili olarak giderek artan bir şekilde yeme bozuklukları geliştirmiştir.

Anorexia GIFs | Tenor

Anoreksinin diğer komplikasyonları arasında anemi, anormal kalp ritimleri veya kalp yetmezliğiböbrek problemleri, düşük kan potasyumu, sodyum ve klorür gibi elektrolit anormallikleri, erkeklerde testosteron seviyelerinde azalma, kabızlık, şişkinlik veya mide bulantısı gibi gastrointestinal problemler, kadınlarda adet görmeme, kas kaybı, kemik kaybı yani osteoporoz nedeniyle artan kırık riski ve mitral kapak prolapsusu gibi kalp sorunları sayılabilir. Bu tür bireylerde alkol, sigara ve madde bağımlılıkları; depresyon, anksiyete gibi duygu durum bozukluklarının yanı sıra bipolar ve OKB gibi kişilik bozuklukları da görülür ve intihara eğilimleri normal bireylerden 3 kat daha fazladır.

SEPTOMLAR

 • Açlığı reddetme veya yememek için bahane uydurma
 • Başkalarının yanında yemek yemeyi istememek
 • Cinselliğe ilginin azalması
 • Duygusuz görünme
 • Kat kat giyinerek kendini örtme
 • Kilo alma korkusu ile sürekli tartılma veya ölçülme
 • Ne kadar yemek yendiği konusunda yalan söyleme
 • Sinirlilik
 • Şişman uzuvlara sahip olmaktan şikayet etme 
 • Şişmanlık belirtisi olarak algılanan kusurlar için aynada sık sık kendini kontrol etme
 • Sık sık öğün atlama veya yemeyi reddetme
 • Sosyal olarak geri çekilme
 • Uykusuzluk
 • Yalnızca genellikle yağ ve kalorisi düşük olanlar birkaç besin türünü güvenli yiyecekler olarak tanımlayıp, başka besinleri yememe,
 • Yemeği çiğnedikten sonra yutmadan tükürmek gibi beslenme ritüelleri benimseme
 • Yemek ile takıntılı olma ve çok karmaşık yemek yapsa dahi yemeyi reddetme
Anorexia GIF - Find on GIFER

Anoreksiya nervoza mağduru bireylerin bazı vakalarda bulimia durumu olan bireylere benzer bir şekilde, sürekli yedikten sonra kusma eğilimine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ancak anoreksiya nervoza mağduru bireyler genellikle anormal derecede düşük vücut ağırlığı ile mücadele ederken, bulimik bireyler tipik olarak normal kilonun üzerinde vücut ağırlığına sahiptir.

Anoreksiya nervozayı daha iyi anlamak için Marti Noxon tarafından yazılan ve yönetilen To The Bone isimli filmi izleminizi şiddetle tavsiye ederim. Filme anoreksik bir birey olan Ellen’in tedavi sürecindeki tavrı ve düşüncelerini konu alınmıştır. Başrol oyuncusu olan Lily Collins film için ciddi kilolar vermiştir ve bir röportajında eskiden kendisinin de yeme problemleri yaşadığını itiraf etmiştir. Bu durum da filmi biraz daha ilgi çekici kılıyor.

NOT: Anoreksik nervoza ciddi bir sağlık sorunudur eğer böyle yukarıda yazılan belirtilerin bir kaçına sahipseniz bir uzmana görünmeyi ciddi olarak düşününüz.

Kaynakça: https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/anoreksiya-nervoza/

Deniz Seda GÜNDOĞDU

“Anoreksiya Nervoza” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: