Avrupa’nın En Küçük Ülkelerinden Biri: San Marino

San Marino gerek nüfus gerek yüzölçümü bakımından, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birisi. Haritalarda dikkat edilmedikçe fark etmesi zor bir ülke kendileri. İtalya’nın çizmesinin yukarılarına dikkatlice bakarsanız küçük bir daire şeklinde San Marino’yu görebilirsiniz. İnsanların birçoğunun göz ardı ettiği bu ülke aslında çok hoş bir tarihe sahip.

San Marino tahmin edebileceğinizden çok eski bir devlet. Milattan sonra 300lü yıllarda, Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığa karşı bir tutum izlemekteydi. Marinus isimli bir Hristiyan, bugünkü Hırvatistan topraklarında yaşarken bugünkü İtalya topraklarına göç etmeye karar verdi. İtalya’da önce yardımcı papaz oldu. Yardımcı papaz olmasından sonra bir kadının Marinus’un eşi olduğunu iddia etmesiyle beraber, Marinus Apenin Dağlarındaki bir dağa, Titano’ya kaçtı. Marinus dağın tepesine bir kilise inşa ettikten sonra içerisinde saklanmaya karar verdi. Çağında Roma’nın Hristiyanlara uğradığı zulüm ve Titano Dağı’nın dışarıya izole olmasından ötürü çokça Hristiyan, Marinus’un kilisesine kaçmaya başladı. Mültecilerin artmasıyla beraber dağdaki Hristiyanlar kendilerine ayrı bir devlet ilan etti. San Marino Cumhuriyeti yıllar boyunca İtalya coğrafyasında olan karışıklıklara nötr kalarak varlığını devam etti. Aynı zamanda rastgele bir dağın tepesindeki halk diğer devletlerin pek ilgisini çekmiyordu. 1400lü yıllarda, San Marino halkı bugün dahi devam eden yönetimde çift başlılık geleneğini başlattı. Bölgedeki ilk Hristiyan devletlerden biri olmasından mıdır bilinmez, San Marino ile Vatikan’ın arası hep iyi oldu. 1503’te Cesare Borgia San Marino’yu işgal ettiğini duyurmasıyla Papa 2. Julius tarafından indirilmesi bir oldu. Vatikan’ın koruması altında yaşamına devam eden San Marino’nun bağımsızlığı 1631’de papa tarafından onaylandı. 1. Dünya Savaşı’nda İtalya’nın Avusturya-Macaristan saldırısı sırasında İtalyan hükümet, San Marino’nun desteklerini istedi. San Marino’nun tarafsız kalması İtalyanlar tarafından tepki ile karşılandı. Tepkilerin ardından San Marino’dan 20 kişilik bir gönüllü ekibi İtalyan saflarında yerini aldı. Savaş sonrasında İtalya’da faşizmin hüküm sürmeye başlaması ile beraber, San Marino da komşusuna katıldı ancak savaşa komşusunun yanında katılmadı. 2. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle beraber savaş yaralarının sarılması için elinden geleni yapan San Marino, devamında komünizme merak sardı. Çok küçük olmasından ötürü Batı bloku tarafından bir zarara uğramayan San Marino 90lı yıllarda Birleşmiş Milletler’e katıldı.

Bugün San Marino bankacılık ve turizm ile geçimini sağlayan bir ülke. Çevre ülkelere göre düşük vergi oranlarından ötürü özellikle İtalyan işadamlarının ilgi odağı olan San Marino görmeye değer bir ülke.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: