Psycho I

Filmimiz Alfred HITCHCOCK tarafından 1960 yılında çekilen ‘Psycho’ isimli korku-gerilim türüne ait bir film. Bu film Robert BLOCH’un Wisconsinli katil Ed GEİN’in suçlarından esinlenerek yazdığı aynı isimli romanından esinlenerek yazılmıştır. Psycho’nun ardından yayımının 22 yıl sonrasını anlatan 1983 yılında ‘psycho II’ isimli bir devam filmi de vardır. Film görüntü kalitesi ve oyunculuk bakımından günümüz için yeterli olmasa da o dönemin koşulları değerlendirildiğinde başarılı denebilecek bir yapım. Eğer psikolojiye ilginiz varsa kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim bir filmdi. Oyuncu kadrosundan şu isimler ön plana çıkıyor: Anthony PERKİNS (Norman BATES), Janet LEİGH (Marion CRANE), Vera MİLES (Lila CRANE), John GAVİN (Sam LOOMİS) gibi isimler başroldeydi.

Film still from Psycho Alfred Hitchcock's film Psycho (1960) can be... |  Download Scientific Diagram

   Konusu ve olay örgüsüne gelecek olursak; Marion bir ofiste çalışmaktadır ve Sam ile herkesten sakladıkları bir aşk yaşamaktadır. Bir gün Marion’un eline geçen para tüm hayatını değiştirecektir. Hakkı olmadan elde ettiği yüklü miktardaki parayı alıp sevgisinin yanına gitmek üzere kaçar. Yolda bir otelde verdiği mola ile olay başlar. Norman’ın işlettiği otelde bir gece geçirme kararı alan Marion bunu bedelini ağır ödeyecektir. Marion’un ortadan kaybolması üzerine kız kardeşi Lila ve sevgilisi Sam de olaya dahil olur. Konusu ve işleyişi ‘Split’, ‘Identity’, ‘Wilbur Ölmek İstiyor’ isimli filmler ile benzerlik göstermektedir.

Psycho Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay - FilmLoverss

Psycho kelimesini Türkçeye çevirdiğimizde ‘sapık’ olarak çevirsek de buradaki psycho “psychoanalysis” yani “psikanalizin” kısaltmasıdır. Filmin genelinde psikozlu bir katilin ruhsal değişimleriyle beraber evriliriz. Filmde baştan sona çok fazla detay ve üzerinde saatlerce konuşacak sembol olsa da benim dikkatimi en çok çeken detay: Marion’un iç çamaşırlı görüldüğü ilk yerde iç çamaşırlarının rengi beyaz iken ikinci kez onu iç çamaşırlı gördüğümüzde renginin siyah olması. Bu ayrıntı içinde o kadar çok anlam taşıyor ki… Çünkü ilk sahnede Marion sevgilisiyle evlenme hayalleri kuran masum bir kadınken ikinci sahnede çaldığı para ile ruhu kararan bir kadına dönüşüyor. Filmde hayran kaldığım bir diğer detay; kuşkusuz müzik detayları. Marion patronunu trafikte gördüğü sahnede ve özellikle duş sahnesinde müziğin şiddeti ve sesi artar ve bu da izleyiciye gerginlik hissiyatı verir. İzleyiciyi olayın içine biraz daha sokar.

Psycho': The Little But Important Details You Might Have Missed

   ‘Baş ağrısı önemli kararlar gibidir, acısı dindiğinde unutulur.’, ‘Bence hepimiz özel tuzaklarımızdayız, onlara sıkışmışız ve hiçbirimiz çıkamıyoruz. Tırmalıyor ve dövünüyoruz ama sadece havayı ve birbirimizi. Tüm bunlara rağmen bir santim yol alamıyoruz.’, ‘İnsanlar hep iyi niyetlidir. Gülümser ve kafalarını sallarlar ve çok nazikçe tavsiye verirler. Tabii ki bunu kendim de düşündüm. Ama bunu düşünmekten bile nefret ediyorum. Bana ihtiyacı var. Manyak ya da çılgın biri değil. Sadece arada birçok kızıyor. Hepimiz arada sırada kızarız. Siz kızmaz mısınız?’ replikleri filmde özellikle ilgimi çeken sahneler oldu. Konuyu daha detaylı ele alacağımız Psycho 2 yazımız için takipte kalınnn!

Deniz Seda GÜNDOĞDU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: