HPV ve Aşılama


HPV (Human Papilloma Virus), cinsel yolla ve cinsel cilt teması yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Virüsün yaklaşık 200 farklı türü olduğu bilinmekte bunların 15 türünün kansere neden olabileceği tahmin edilmektedir. En yaygın durum rahim ağzı kanserine neden olabilmesidir. HPV 16 ve 18, iki önemli virüs ve bulaşması durumunda rahim ağzı kanserine sebep olabilecek türlerdir. Siğil, kızarıklık veya yaralar gibi semptomlarla kendini gösteren bu virüste siğil en sık görülen semptomdur. Ortalama 3 hafta ile 8 ay içerisinde belirir ancak bu yıllar da alabilir. Bu noktada virüsün ciddi ve kontrol edilmesi gerektiği görülmektedir. Virüsü tespit etmek amacıyla en yaygın test, pap smear adı verilen jinekolojik tarama testinin sonucuyla belirlenir. Gerektiği takdirde biyopsi ve kanser taraması gibi testler de yapılabilir. HPV virüsünü engellemek ve korumak amacıyla 3 farklı koruyucu aşısı bulunmaktadır. Bunlardan biri rahim ağzı kanserine neden olan HPV16 ve 18 virüslerinin iki çeşidine karşı olan ikili aşıdır ve aşı rahim ağzı kanserini %70’e kadar korur. Diğeri (HPV 16, 18, 6 ve 11), erkeklerde ve kadınlarda siğilleri önlemeye yardımcı olan dörtlü bir aşıdır ve sonuncusu, ek olarak yedi kansere neden olan aşı içeren 9’lu bir aşıdır.

Kadınları rahim ağzı kanserinden koruyan bu aşının erkeklere de uygulanması gerekmektedir çünkü hem erkekler de kanser hücresi üretebilir hem de erkeklerde görülen siğiller ya da virüs bulgusu tedavi edilmediği takdirde bu virüsü yayıcı olarak görülürler ve genç yaşta aşılanmanın yapılması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 9 ila 14 yaş arasındaki çocukların ve cinsel aktivitede bulunmamış kişilerin aşı olmasını tavsiye etmektedir. Cinsel aktivite başlamadan aşılanma yapıldığında rahim ağzı kanserine karşı %70 üzeri oranda koruduğu gözlemlenmiştir.

Aşı, Avusturya, Kanada, Danimarka, Finlandiya ve Norveç gibi gelişmiş ülkelerde, okullarda aşı 9 yaşından itibaren ücretsiz olarak ve aşının yapılamaması durumda ise ömür boyu bu aşılanma sağlanmaktadır ancak ülkemizde toplam HPV 16 ve 18 görülme sıklığı %75,4 olmasına rağmen bu virüs ve aşı Türkiye’de henüz bilinmemekte ve dikkate alınmamaktadır. Bu aşıyla ilgili pek gündem olmasa da aşının sigortası yapılmamakta ve insanlar aşı olmak istediklerinde yüksek maliyetler ödemeleri gerekmektedir. Bu tür hastalıklar ve hastalıklara karşı alınabilecek önlemler ve çok daha fazlası maalesef ülkemizde yaygın değil, bilgilendirilmiyor, konuşulmuyor ve bu tür hastalıklar sessiz kalıyor. Bunun dışında dünya sağlık örgütü 9-12 yaşlarında aşı yapılmasını önerirken, pek çok anne-babanın henüz bundan haberi yok. Ve rahim kanserinden ölümlere kanser tablolarında ayrı bir pay verilse de sağlıklı popülasyon için sistemik aşılamanın benimsenmesi ve insanların sağlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekiyor. İnsanların yakalanabileceği hastalıkları ve tedavileri maalesef konuşulmamakta bilgisiz bırakılmakta ve böylece ölüm oranları, hastalıkların görülme yüzdesi ve yayılması hızla artmaktadır.

HPV ciddi bir virüs olmasına rağmen gerekli aşılar hizmete sunulmuş ve devam eden çalışmaları vardır. Aşılama ise Dünya Sağlık Örgütü onayından geçmiştir. Tüm bu sebepler ışığında insanlar bu virüsten korunabilir ve daha sağlıklı toplumlar oluşabilir.

ECEM GÜNAYDIN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: