Son Bulgaristan Çarı: 2. Simeon

Simeon Borisov von Saxe-Coburg-Gotha ya da Çar 2. Simeon, Bulgaristan Krallığı’nın son yöneticisidir. Ayrıca 2001’deki seçimde etnik Türk partisi DPS ve Bulgar Kadınlar Partisi ile koalisyon kurup, başbakan olmuştur.

2. Simeon, Çar 3. Boris ve Savoy Prensesi Giovanna’nın tek oğlu olarak dünyaya geldi. (Ailesinin konumu onu 1. Ferdinand ve 3. Victor Emmanuel’in torunu yapıyor.) Çar’ın Adolf Hitler’in yanından döndükten sonra ölmesi üzerine, henüz 6 yaşındayken tahta geçti. Babasının hükümdarlığında Bulgaristan Krallığı, Mihver Devletlerin yanında savaşa girmişti. Simeon’un tahta geçmesinden önce Sovyet-Bulgar ilişkilerinin devam etmesine karşın, Simeon’un tahta geçmesinden yaklaşık 1 yol sonra, Sovyetler Birliği, Bulgaristan’a savaş ilan etti. Bulgaristan herhangi bir direniş göstermedi. Şubat 1945’te son 3 hükümet üyeleri ve kral naipleri, ordu komutanlarıyla beraber idam edildi. 1946 yılında Kızıl Ordu’nun yaptığı referandumla Simeon’un krallığı son buldu.

2. Simeon’un çocukluğu

Krallığın kaldırılmasıyla beraber, Bulgaristan Kraliyet Ailesi sürgün edildi. Bir süre Mısır’da yaşadıktan sonra, İspanyol diktatör Franco, aileye sığınma izni verdi. 18 Yaşına girmesiyle beraber Anayasa gereğince, Bulgaristan Çarı olma isteğini belirtti. Amerika’da askeri eğitim aldıktan sonra İspanya’da hukuk ve işletme okudu. 25 yaşında İspanyol aristokrat Doña Margarita Gómez-Acebo y Cejuela ile evlendi. Evliliği boyunca 5 çocuk sahibi oldu.

1990’da komünizmin çöküşünden sonra, Simeon sonunda Bulgar pasaportu aldı. Ülkesinde Kralcı tezahüratlarla karşılandı. (Simeon’un başbakanlığından sonra neslin ilerlemesiyle monarşist kesim gitgide gücünü kaybetti.) Komünizmle beraber kamulaştırılan mülkler Kraliyet Ailesi’ne iade edildi.  İlk zamanlarında politik bir hamle yapmaktan kaçındı. 2001’de politikaya atılacağını açıkladı ve NDSV’yi kurdu. 2001 Seçimleri NDSV adına başarılı geçti ve 55 yıllık hükümet hasreti sona erdi. Hükümeti sürecinde Bulgaristan NATO’ya katıldı. 2002’de Barış Yolu Ödülü’ne layık görüldü.

Simeon Bulgaristan tahtındaki iddiasını yıllar boyunca korudu. Sürgün boyunca Bulgarların Çarı olarak yaşamına devam etti. Başbakanlığı sürecinde yaşanılan ekonomik sorunlar restorasyon sorunlarını gündeme getirilmesi ile birlikte, cumhuriyet anayasasını koruma yemini etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: