Kedi beşiği

Bu yazıdaki hiçbir şey gerçek değildir.

“Foma’ya[1] göre yaşayın, bu dizi cesur ve nazik ve sağlıklı ve mutlu kılar.”

                                                                                   Bokonon Ciltleri. 1: 5

Kitaba geçmeden evvel, size biraz Bokonon’culuktan bahsetmek istiyorum:

 • “… Bokonon, Karayip Denizi’ndeki küçücük bir adada konuşlanmış San Lorenzo Cumhuriyeti’ni çevreleyen çakıllı sahillerin ve keskin mercan kayalıklarının” oluşturduğu sınırın içinde bilinmekteydi başta.
 • “Biz Bokonon’cular, insanlığın ekiplere ayrıldığına, bu ekiplerin de ne yaptıklarını bile bilmeden Tanrı’nın Emirleri’ni yerine getirdiğine inanırız. Bokonon bu ekiplere ‘karass’ adını verir.”
 • “Eğer hayatınızın pek de mantıklı bir sebep olmaksızın başka birinin hayatıyla iç içe geçtiğini fark ederseniz, o kişi sizin karass’ınızın bir üyesi olabilir.” (“İnsan dama tahtasını, Tanrı’ysa karass’ı icat etti.)
 • “Bokonon hiçbir yerde insanın karass’ının sınırlarını ve Yüce Tanrı’nın kendisine yaptıklarının doğasını keşfetmesine dair uyarıda bulunmaz.”
 • Bokonon Ciltleri’nin ilk cümlesi şöyledir: ‘Size anlatmak üzere olduğum tüm gerçekler aslında arsızca yalanlardır.’”
 • “’Wampeter’ bir karass’ın ana eksenidir. Hiçbir karass wampeter’sız olamaz, tıpkı bir tekerleğin milsiz olamayacağı gibi.”
 • “’Vin-dit’ Yüce Tanrı’nın hakkımızda her şeyi bildiğine ve dahası Yüce Tanrı’nın bizimle ilgili detaylı planları olduğuna inanmaya doğru ani ve çok şahsi bir itki anlamına gelen Bokonon’cu bir kelimedir.”
 • “Biz Bokonon’cular hayatın mekanizmalarının gerçekte ne kadar karmaşık ve öngörülemez olduğunu düşünürken ‘tıkır, tıkır, tıkır’ deriz.”
 • “’Wrang-wrang,’, insanı bir düşünce hattından o hattı kendi hayatının teşkil ettiği örnekle absürtlüğe çekerek uzaklaştıran kişidir.” (Bu şahsi önerim, kendinize mutlaka bir wrang-wrang bulun derim.)”

Bu kadar yeter. Tabii ki koca dini dokuz maddede açıklayamam size. Aslında zevkine anlattım bunları, ama -olur da isterseniz- kitabı okumadan önce Bokonon’culuğa dair bu bilgiler kitaba daha rahat adapte olmanızı sağlayacatır. Artık kitaptan bahsedebiliriz.

Can Yayınları, Kedi Beşiği (ve yeni kapaklı diğer Vonnegut kitapları) için gördüğüm en güzel kitap tanıtımını yapmış. Linkini yazının sonunda görürsünüz. Geri yine kitaptan bahsedemem, daha prospektüsü var. Evet, kitapların da prospektüsü olabilir. Niye olmasın ki? Ben bu prospektüsü de yine açıklamaya koyacağım ama içinden birkaç cümleyi sırtlayıp, birkaç kelime öteye bırakacağım:

 • KEDI BESIGI®, insanlık durumuna dair garip gerçekler içerir. Bu kitap kişinin dünyanın sonunun yakın olduğuna dair endişelere kapıldığı durumlarda, çözümün gülüp geçmede arandığı durumlarda kullanılır.
 • Bu kitap size aittir, yalnızca karass’ınız, yani Bokonon inancına göre farkında olmasanız da evrenin sizi bağladığı insanlarla paylaşabilirsiniz.
 • KEDI BESIGI®’nin normalde çocuklarda ve 18 yasın altındaki gençlerde kullanılması tavsiye edilmese de aslında korkması gereken yaslılardır. Bu kitapta sözü edilen sorunların kaynağı kötü ebeveynlik, sonucu ise önce yaslıları etkileyecek türden bir doga felaketidir. Bedensel ve zihinsel esnekliğe sahip olduğunu hisseden tüm kişiler yaslarından bağımsız olarak KEDI BESIGI®’ne başlayabilir.

Bu prospektüsten de bu kadar koymam yeter sanırım. Aslına çok şey koymak istiyorum ama yazının tadı kaçar gibi hissettim. Neyse, zaten prospektüsün linkini de ekleyeceğim. Kitaba başlamadan önce mutlaka göz atın, demedi demeyin.

Biliyorum, hala kitaba dair ve bana ait bir cümle okumadınız, en azından öyle hissediyorum ben. Ama ne desem az kalır, o yüzden alıntılarla kıvranıp duruyorum. Deneyeceğim ama.

Bir kere, Kedi beşi tıkır, tıkır, tıkır bir kitaptı. Okuduğum en güzel kitaplardandı hatta. Her sayfada hayran kaldım Vonnegut ’un kalemine ve keskin zekasına. Kusura bakmayın yine bir alıntı yapacağım. “The Sunday Times”, Vonnegut’un başka bir harika romanı olan “Şampiyonların Kahvaltısı” için demiş ki: Voltaire geri dönmüş de plastikten tek kullanımlık bir Amerika’nın dehşetiyle dalga geçiyor gibi.” Tabii bu Şampiyonların Kahvaltısı için denmiş, yani Vonnegut yine aynı şeyi yapmıyor ama yazar aynı yazar. E zeka da aynı zeka. Hadi ben ikna edememiş olayım (ki şüpheliyim zaten), Vonnegut kendi romanlarını puanlarken tam not verdiği iki kitaptan biri Kedi Beşiği.  Gelelim daha kıymetli bilgilere:

MAGAZİN KÖŞESİ

Kitabımızın yazarı (evet, hepimizin kitabı) Kurt Vonnegut, 1922’de Amerika’da doğmuş. 2. Dünya Savaşı’nı görmüş, askerdeyken, anneler gününü kutlamak için izin alıp ailesinin yanına döndüğünde, o gün, anneler günü, annesi ilaçlarla intihar etmiş.

Son.

Sonuç paragrafım: Kedi Beşiği gerçekten okunması gerektiğini düşündüğüm, bence, harika bir postmodern başyapıt. Bizim zincirimiz olabilecek, boyunduruğu altında yaşadığımız birçok şeyi sivri diliyle çok güzel eleştiriyor Kurt Vonnegut. Bunu yaparken de macera dozunu asla düşürmüyor. Maceralı kitapları özellikle tercih etmem, maceraya dair hiçbir şey olmasa da olur benim için ama bu kitapta çok çok hoşuma gitti. Hatta yeni kapaklı diğer iki Vonnegut kitaplarını da art arda, hızlıca bitirdim ve şu an, bunları yazmaktayken, keşke kitapları okumamış olsaydım da şu an o zevki birer kere daha tatsaydım diyorum. Aradan zaman geçmedikçe bir kitabı tekrar okumam çünkü, diğer kitaplara haksızlık olmasın. Tabii ki kapağı yenilenmemiş kitapları da okuyabilirim, farkındayım ama kapak tasarımları da bu güne kadar gördüğüm en hoş kapaklardan. Sanki ucuz romanlarla gönderme yapılmış hissi verdi bana. Bilemiyorum, bir de siz bakın:

Eğer kedi beşiği ilginizi çektiyse, ya da okuyup siz de bayıldıysanız okuyabileceğiniz başka kitap önerileri:

 • Kurt Vonnegut’un başka herhangi bir kitabı.

Ama derseniz ki hep aynı yazarı mı okuyacağız, haklısınız:

 • Bulantı, Sartre
 • Yabancı, Camus
 • Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bahsettiğim linkler:

Tanıtım videosu: https://youtu.be/_L1O1VLEqig

Prospektüs: https://canyayinlari.com/kurtvonnegut/assets/files/Prospektus_A3-kedibesigi.pdf

Kaan Gürgan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: