Nöropsikanaliz

Nöropsikanalizi anlamak için psikanaliz ve nörobilimin iyice anlaşılması gerektiğini düşünüyorum ve bu yüzden yazıma öncelikli olarak bu iki bilimin tamını yaparak başlamak istiyorum.

Psikanaliz; Sigmund Freud’un kuramlarına dayanan ve ruhsallığın değişik boyut, süreç ve katmanlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Aynı zamanda zihnin bilinç dışı ögelerini inceleyip bilinçli hale getirmeyi amaçlayan bir psikoterapi yöntemidir. Bu yöntemde şu anı anlamlandırmak için geçmişten yardım alınır.

Psikanaliz mi? Hâlâ Psikanaliz Var mı? | Düşünbil Portal - Düşünmek  Özgürlüktür!

Nörobilim; sinir sistemini inceleyen tıp, kimya, biyoloji, fizik, matematik ve psikoloji gibi bilimlerin bir arada çalıştığı disiplinler arası bir bilim dalıdır.

En eski çağlardan beri insan madde ve ruh kavramları arasındaki ilişkiyi anlamlandırmaya çalışır ve biz bu anlamlandırma yarışını özellikle antik çağ filozoflarında sık sık görürüz. Bu kavramlar anlamlandırmaya çalışılırken ana konu sık sık bölünmeye uğrar ve bu da ortaya bölünmüş bilimler kavramını çıkarır. Bu bölünmüş bilimler zaman içerisinde bütünleşme ihtiyacı duyar ve ortaya köprü diyebileceğimiz yani bilimler çıkar. Nöropsikanaliz de bu köprü bilimlerden biridir. Nörobilim ve psikanaliz arasındaki köprüdür.

Nöropsikanalizin asıl amacı Freud’un psikanaliz kuramı ile Kreapel’in seberal lezyon, epilepsi ve işlevsel lokalizasyonlar üzerindeki çalışmalarını birleştirmektir.

Gelin zihin ve beden, madde ve ruh ilişkisini en modern tekniklerle araştırdığı için 21. yüzyılda büyük yankı uyandırabilecek bir akım olarak görülen nöropsikanaliz akımına daha detaylı göz atalım.

Nöropsikanalizin temelleri Sigmund Freud’a kadar dayanır. Hem nörolog hem de bir psikanalist olan Freud insan aklını haritalandırmak için metapsikoloji adında bilimsel bir program yürütmeye çalıştı. Amacı davranışların beyin üzerindeki etkisini ispat etmekti ama yaşadığı dönemde nörobilim yeterince gelişmiş olmadığı için tamamen psikolojik metotlara yönelmiştir. 1930larda elektroensefalografi icat edildi ve bu sayede insan beyni görüntülenmeye başladı ve beynin işleyişi anlaşıldı. 1999 yılına gelindiğinde bilgisayarlı tomografi, elektroensefalografi ve yapısal rezonans gibi nörogörüntüleme teknikleriyle nöropsikanaliz doğdu.

Nöropsikanaliz; insan zihninin objektif, gözlemlenebilir, ölçülebilir özellikleri ile sübjektif ve mental özelliklerini aynı anda inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalının temelinin dayandığı çift görünümlü tekçilik felsefesine göre psişenin işlevleri beyinde fiziksel olarak takip edilebilir ve evrimsel psikoloji sayesinde id, ego, sürer egonun beyindeki metaryalizasyonları incelenebilir. Somut anlamda anlaşılması için örneklemek gerekirse arkaik beyin id ile benzer işlevlere sahipken frontal lob ego ile benzer özelliklere sahiptir. Yani şu şekilde özetlenebilir ki: psikanalitik soyut kavramların nörolojik somut bulguları bulunmaktadır ve nöropsikanaliz bunu inceler. (Özkarar, 2007)

Nöropsikanaliz sık sık görüldüğü yerlerden biri rüyalardır. Freud rüyalarda egonun hipoaktif ve idin hiperaktif rol oynadığını ileri sürmüştür. Uyku sırasında egonun mekanizması zayıflar ve id gün boyu bastırdığı libidoyu ve agresyonu rüyalarda gün yüzüne çıkarır. Nörobilimsel araştırmalar da gösteriyor ki REM uykusu sırasında dorsolateral frontal bölge hiperaktif olurken mezolimbik dopaminerjik sistem hiperaktif olur. Bu durum da nöropsikanalizin hayatımızın pek çok yerinde olan bir bilim dalı olduğunu gösterir.

The Paris Review - The Psychology of Fainting

Freud’un temellerini attığı ve Kreapel’in birikimleriyle birleşerek ortaya çıkan nöropsikanaliz nörobilim ve psikanalizin orta noktasıdır ve son zamanlarda çok ilgi görmesi gelecekte büyük bir bilim olacağının büyük bir göstergesidir.

Deniz Seda GÜNDOĞDU

KAYNAKÇA: Özkarar, F. G. (2007). Nöropsikanaliz:Zihin ve Beden İkilemine Bir Barış Çağrısı. Türk Psikoloji Bülteni, Sayı 40, s. 56.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: